(c) Historian Ystäväin Liitto 2017

Palkittuja ylioppilaita

Historian Ystäväin Liitto kannustaa historian harrastuksen pariin palkitsemalla vuosittain ylioppilaita, jotka ovat kirjoittaneet erinomaiset vastaukset historian kysymyksiin ylioppilaskirjoituksissa.

Vuosien 2000-2018 palkitut ylioppilaat

2018

Häkkinen, Amanda, Mikkelin lukio

2017

Järnefelt, Ellen, Lauttasaaren yhteiskoulu
Reims, Matias, Helsingin Normaalilyseosta
Aro, Valtteri, Lempäälän lukiosta
Kivioja, Tuomas, Haapajärven lukiosta
Salmi, Lotta, Olarin lukiosta

2016

Brusila, Eerik, Mäntsälän lukio

Hietanen, Leevi,  Raision lukio

Kallio, Oskar, Ekenäs gymnasium

Mustonen, Hanna Kaarina Haminan lukio

Saarni, Sini Inkeri Kauniaisten lukio

Svinhufvud, Anna,  Kimpisen lukiosta (Lappeenranta)

Valkonen, Lauri Eerik, Lumon lukio (Vantaa)

2015

Kokkonen, Elle-Maari, Ivalon lukio  
Loikala, Matias,  Ressun lukio (Helsinki)

2014

Keskinen, Heidi Amanda, Saarijärven lukio

Matilainen, Maiju Tuulia, Nurmon lukio

Munne, Konsta Mikael, Valkealan lukio

Seppälä, Markus, Gymnasiet Lärkan (Helsinki)

Tiihonen, Iiro Lassi Ilmari, Helsingin normaalilyseo

2013

Järvenpää, Enni, Keuruun lukio

Mattila,  Joonatan, Lahden yhteiskoulun lukio

Oikarinen, Matias,  Ressun lukio (Helsinki)

Skrifvars, Jenny, Katedralskolan i Åbo

2012

Hietala, Ossi, Töölön yhteiskoulun lukio (Helsinki)

Vanhala, Vili, Töölön yhteiskoulun lukio (Helsinki)

Timonen, Meri, Pudasjärven lukio

2010
Envall, Ilmari,  Helsingin Suomalainen yhteiskoulu

Hiippala, Asta, Munkkiniemen yhteiskoulun lukio (Helsinki)
Lamberg, Emma Maria, Puolalanmäen lukio, Turku
Pasanen, Anni, Minna Canthin lukio, Kuopio
Rouhio, Petri Samuli, Joutsenon lukio

2009
Fredriksson, Anna-Emilia, Oulun Lyseon lukio
Lehikoinen, Saku, Arkadian yhteislyseo, Klaukkala (Nurmijärvi)
Nevalainen, Anssi, Lieksan lukio
Särkiö, Auli,  Lahden Lyseon lukio
Virmajoki, Veli, Salon lukio

2008
Kinnunen, Lauri, Turun Klassikon lukio
Lampinen, Olli, Keravan lukio
Grekula, Anssi, Tornion Yhteislyseon lukio
Andersson, Elin, Mattlidens gymnasium, Espoo
Melgin, Tapio, Sibelius lukio, Helsinki

2007
Hurme, Anu, Aurajoen lukio, Turku
Kujanpää, Katja, Ressun Lukio, Helsinki
Jaakkola, Ilona Sylvia,  Kannuksen lukio
Telenius, Marko Juhani,  Luostarivuoren lukio, Turku

2006
Mäntylä, Matti Aukusti, Haapaveden lukio
Parviainen, Tiina Juulia, Joensuun lyseon lukio
Lehtoruusu, Petra, Ressun lukio, Helsinki
Tarkko, Anu, Martinlaakson lukio, Vantaa
Jankkila, Auli, Kemijärven lukio, Kemijärvi

2005
Ahtiainen, Annika Emilia, Martinlaakson lukio, Vantaa
Ansami, Kaisa, Lempäälän lukio
Kivioja, Juho, Laihian lukio
Skurnik, Johanna, Kastun lukio, Turku
Timonen, Osmo Ilmari, Helsingin ranskalais-suomalainen koulu

2004
Ala-Orvola, Minna, Lempäälän lukio
Hilden, Pirkka Pauli, Arkadian yhteislyseo, Klaukkala (Nurmijärvi)
Kamula, Aino-Leena, Haapajärven lukio
Luoto, Lauri Turun klassikon lukio
Salonen, Laura,  Haukilahden lukio, Espoo

2003
Havunen, Minna Maria, Laihian lukio
Jakola, Lassi, Linnan lukio, Kajaani
Laakso, Antti Johannes, Porin suomalaisen yhteislyseon lukio
Latikka, Mari, Simon lukio
Määttänen, Anna-Mari, Forssan yhteislyseo

2002
Holopainen, Simo, Kaurialan lukio, Hämeenlinna
Kivelä, Juuli, Hyvinkään yhteiskoulun lukio
Koivukoski, Päivi, Ressun lukio, Helsinki
Posio, Suvi, Puolalanmäen lukio, Turku
Tiainen, Jenni, Tikkurilan lukio, Vantaa

2001
Granqvist, Juha-Matti, Simonkylän lukio, Vantaa
Kärkkäinen, Mika, Iisalmen lyseo
Rainio, Elina, Hatanpään lukio, Tampere
Tarkiainen, Jaakko, Lyseonpuiston lukio, Rovaniemi
Urpelainen, Johannes, Oulun normaalikoulu

2000
Jausén, Anna,  Ekenäs gymnasium, Tammisaari
Kirjavainen, Marja, Valkeakosken lukio
Kosunen, Teemu, Simonkylän lukio, Vantaa
Malinen, Maria, Kempeleen lukio
Nikka, Niina, Iisalmen lukio
Sallinen, Pekka, Iisalmen lukio